FinancialsAI / Ukázkový report

ISOTRA a.s.

Analyzovat vlastní firmu
Toto je skutečný report vygenerovaný službou FinancialsAI.
01 / Ocenění
Odhadovaná hodnota
1,1 mld. Kč
Násobková metoda (EV/EBITDA)
Vysoká spolehlivost

Odhad hodnoty podniku činí 1,11 mld. Kč k roku 2024. Ocenění je založeno na násobku zisku před úroky, daněmi a odpisy, tedy na porovnání s podobnými firmami v oboru; hlavní nejistota plyne z toho, jak přesně tržní srovnání zachytí nižší likviditu soukromé firmy a rozdíly mezi českým a evropským prostředím. Výsledek se pohybuje na spodní hraně odhadu z tržních násobků, což naznačuje opatrnější pohled než samotný srovnávací benchmark.

Metody ocenění
Násobková metoda (EV/EBITDA)primární
1,5 mld. Kč
Účetní hodnota majetku (NAV)
383 mil. Kč

Předpoklady: výchozí oborový násobek 14,98× EV/EBITDA (Damodaran, Evropa) · úpravy: riziko země -17%, jistota dat -5%, likvidita neveřejné firmy -5%, ziskovost -5% · výsledný násobek 10,66×

klasifikace odvětví: Machinery

Účetní hodnota majetku (383 mil. Kč) tvoří spodní hranici ocenění; rozdíl proti výnosovému ocenění (1,5 mld. Kč) odráží hodnotu značky, vztahů se zákazníky a ziskovosti nad rámec účetních aktiv.

Zaměstnanci
539
Založeno
1992
Sídlo
Bílovecká 2411/1, Předměstí, 74601 Opava
02 / Shrnutí v kostce

ISOTRA a.s. v posledním dostupném roce dosáhla tržeb 1,49 mld. Kč a vlastní kapitál vzrostl na 366,2 mil. Kč. To ukazuje na větší měřítko firmy a zároveň na průběžné posilování vlastního finančního zázemí. Ziskovost zůstala kladná, čistá marže byla 4,0 %, takže firma na úrovni čistého výsledku stále vytvářela zisk z tržeb.

Důležitý je také kladný volný peněžní tok, tedy hotovost po provozu a investicích, ve výši 75,5 mil. Kč. To znamená, že podnik uměl v daném období přetavit část výsledků do skutečné hotovosti. Současně ale zpráva uvádí nízkou hotovostní rezervu a pohledávky po splatnosti, což zvyšuje citlivost při řízení krátkodobých plateb.

Celkově je obraz firmy smíšený, ale ne vyloženě slabý. Zpráva neuvádí insolvenci ani status nespolehlivého plátce DPH, přesto se objevují účetní varovné signály a vazby na skupinu i bankovní financování. Odhad hodnoty podniku k roku 2024 vychází na 1,11 mld. Kč.

03 / Shrnutí pro rozhodnutí
Vysoká spolehlivost
Verdikt
Finanční zdravíDostatečné
  • Více účetních varovných signálů ve výkazech (2)Podané účetní závěrky
  • Tržby v posledním dostupném roce dosáhly 1,49 mld. Kč a vlastní kapitál vzrostl na 366,2 mil. Kč, což ukazuje na velikost i průběžné posilování kapitálového zázemí.2024 účetní závěrka
  • Čistá marže byla 4,0 %, tedy firma na poslední úrovni ziskovosti vytvářela kladný zisk z tržeb.2024 účetní závěrka
  • Volný peněžní tok, tedy hotovost po provozu a investicích, byl kladný 75,5 mil. Kč, což svědčí o schopnosti generovat hotovost.2024 účetní závěrka
  • Současně je ve zprávě uvedena nízká hotovostní rezerva a pohledávky po splatnosti, což snižuje komfort finančního řízení.
ProtistranaStřední riziko
  • Společnost není v insolvenci a v dostupných údajích není vedena ani jako nespolehlivý plátce DPH, což zlepšuje základní důvěryhodnost.insolvency check, Registr plátců DPH
  • Na druhé straně jsou hlášeny pohledávky po splatnosti a nízká hotovostní rezerva, takže krátkodobé placení může být citlivější.
  • Ve zprávě jsou také rizika spojená s bankovními úvěry a zárukami, což znamená větší závislost na financujících bankách.
Ocenění1,1 mld. Kč

k účetnímu období 2024

Spolehlivost: Vysoká

Zobrazit rozpětí

1,1–1,1 mld. Kč

Shrnutí pro rozhodnutí

Rok 2024 skutečně odpovídá tvrzení managementu o rekordním roce: tržby dosáhly 1,49 mld. Kč a čistý zisk 60,1 mil. Kč, ale největší kvalitativní posun je vidět v hotovosti, protože provozní cash flow vzrostlo na 170,6 mil. Kč a výrazně převýšilo účetní zisk. Tento posun stojí hlavně na lepším inkasu a nižším vázání peněz v zásobách, když krátkodobé pohledávky meziročně klesly o 22,3 mil. Kč a zásoby o 19,8 mil. Kč; u obou pohybů dokument za rok 2024 neuvádí konkrétní příčinu. Výsledkem je podnik, který po letech investic a provozního tlaku působí finančně silněji, i když část rizik zůstává ve vazbách na skupinu a ve struktuře financování.

04 / Co jsme našli v listinách

Zajímavá zjištění a nesrovnalosti

Střední spolehlivost
Managementův „rekordní rok“ potvrzují čísla, ale hlavně díky lepšímu inkasu a uvolnění zásob
Vedení vs. číslaVysoká spolehlivost

Vedení uvádí, že rok 2024 byl rekordní; to čísla potvrzují, protože tržby vzrostly na 1,49 mld. Kč z 1,44 mld. Kč a čistý zisk na 60,1 mil. Kč z 54,6 mil. Kč. Ještě silnější byl provozní cash flow 170,6 mil. Kč, tedy téměř 2,8násobek čistého zisku. Doba inkasa pohledávek (DSO), tedy průměrný počet dní do úhrady faktur, se zlepšila z 41,1 dne na 34,3 dne a zásoby klesly o 19,8 mil. Kč, takže růst nebyl „vykoupen“ horším pracovním kapitálem.

Proč na tom záleží: Když zisk doprovází i příliv hotovosti a rychlejší inkaso, bývá kvalita výsledku hospodaření vyšší.

Zdroj: Výroční zpráva 2024, str. 13; Přehled o peněžních tocích; Příloha v účetní závěrce 2024; Vypočteno z účetních závěrek 2022-2024

Skupinové vazby jsou významné a v roce 2024 zahrnovaly obchod i financování od vlastníka
ZajímavostVysoká spolehlivost

Ke konci roku 2024 měla společnost krátkodobé závazky ke skupině 58,1 mil. Kč, z toho 57,5 mil. Kč vůči ISOTRA HOLDING a.s., a zároveň krátkodobé pohledávky za skupinou 30,5 mil. Kč. Během roku prodala propojeným osobám za 93,3 mil. Kč a nakoupila od nich za 67,0 mil. Kč, převážně služby. Zpráva o vztazích současně uvádí více smluv o zápůjčce mezi ISOTRA HOLDING a.s. a ISOTRA a.s. z let 2022 a 2024, takže skupina plní i roli interního financování.

Proč na tom záleží: Vyšší provázanost se skupinou může ovlivňovat likviditu, cenotvorbu i vyjednávací pozici menšinových věřitelů.

Možné neškodné vysvětlení: U plně vlastněné výrobní skupiny může jít o běžné sdílení služeb, odbytu a krátkodobého financování.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce 2024, str. 3-4; Zpráva o vztazích 2024, str. 2-3

Starší důraz na energetickou soběstačnost se v číslech konečně projevil vysokými investicemi
Změna příběhuVysoká spolehlivost

Už ve starších zprávách vedení popisovalo přechod k energetické soběstačnosti a montáž fotovoltaiky; v roce 2023 výslovně uvedlo, že zprovoznění fotovoltaické elektrárny nastane až v roce 2024. To se následně naplnilo: v roce 2024 byla fotovoltaická elektrárna dokončena a investiční výdaje dosáhly 95,1 mil. Kč, tedy 1,9násobku odpisů, což ukazuje na skutečně silný investiční rok. Mezi největšími položkami byly fotovoltaická elektrárna za 24,5 mil. Kč a software e-shopu a produktového konfigurátoru za 17,1 mil. Kč.

Proč na tom záleží: Jde o příklad, kdy dřívější strategické tvrzení vedení bylo později skutečně dotaženo do majetku a investic.

Zdroj: Výroční zpráva 2023, str. 9; Výroční zpráva 2024, str. 10-11; Příloha v účetní závěrce 2024, str. 7 a bod 9, str. 12; Vypočteno z účetních závěrek 2023-2024

Pohledávky nerostou rychleji než tržby; naopak inkaso se zlepšilo, ale objem po splatnosti zůstává vysoký
ZajímavostVysoká spolehlivost

Častý varovný vzorec, kdy pohledávky rostou rychleji než tržby, se zde v roce 2024 neobjevuje: pohledávky klesly z 161,9 mil. Kč na 140,0 mil. Kč, zatímco tržby vzrostly o 3,7 %. Poměr pohledávek k tržbám se zlepšil z 11,3 % na 9,4 % a doba inkasa pohledávek (DSO) klesla na 34,3 dne z 41,1 dne. Současně ale firma uvádí pohledávky po lhůtě splatnosti 49,3 mil. Kč z celkových pohledávek 154,5 mil. Kč, takže i přes lepší trend zůstává pozdní placení zákazníků významné.

Proč na tom záleží: Lepší trend inkasa snižuje obavu z umělého nafukování tržeb, ale vysoký objem po splatnosti stále zatěžuje provozní riziko.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce 2024, str. 10-11; Vypočteno z účetních závěrek 2023-2024

Rychlé oddlužení a dividendy jsou kryté hotovostí, ale banky mají silné zajištění včetně majetku vlastníka
ZajímavostVysoká spolehlivost

Bankovní dluh klesl meziročně z 150,9 mil. Kč na 98,2 mil. Kč a ukazatel dluh vůči vlastnímu kapitálu se snížil z 0,46 na 0,27. Dividenda 20,0 mil. Kč byla v roce 2024 dobře kryta volným cash flow, tedy hotovostí po provozu a investicích, které činilo 75,5 mil. Kč; poměr dividendy k volnému cash flow byl asi 26,5 %, takže nejde o agresivní výplatu. Na druhé straně úvěry ČSOB jsou zajištěny pohledávkami, zásobami, lakovnou a také areálem Bruntál, přičemž vlastník nemovitostí ISOTRA HOLDING a.s. souhlasil s případným plněním ze zástavy.

Proč na tom záleží: Firma si zlepšuje rozvahu, ale struktura zajištění ukazuje, že bankovní financování je smluvně pevně svázáno i s majetkem skupiny.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce 2024, str. 8-10; Vypočteno z účetních závěrek 2022-2024

Bez zjevných známek účetního „přikrášlování“ ve zdanění, akrualní mezeře ani auditu
ZajímavostVysoká spolehlivost

Efektivní daňová sazba, tedy skutečná daň vzhledem k zisku před zdaněním, byla 23,8 % v roce 2024 po 19,5 % v roce 2023 a 22,6 % v roce 2022; je tedy kolísavá jen mírně a nevypadá neobvykle nízko. Akrualní mezera - rozdíl mezi účetním ziskem a skutečně přijatou hotovostí - byla v letech 2023 a 2024 záporná, konkrétně -13,4 % a -16,4 %, což znamená, že hotovost převyšovala účetní zisk. Auditor vydal výrok bez výhrad a firma současně uvedla, že nic nezpochybňuje předpoklad nepřetržitého trvání společnosti.

Proč na tom záleží: To snižuje obavu, že by aktuální zisk byl tažen hlavně účetními odhady místo skutečné hotovosti.

Zdroj: Zpráva nezávislého auditora 2024, strana 1; Příloha v účetní závěrce 2024, bod 10, str. 12; Vypočteno z účetních závěrek 2022-2024

Příběh firmy je spíše o provozní odolnosti a investiční aktivitě než o účetních varováních. Nejzajímavější je kombinace rekordního obratu, silného provozního cash flow, vysokých investic do fotovoltaiky a softwaru a současně trvalé skupinové provázanosti v obchodě, financování i zajištění úvěrů.

06 / Údaje z listin

Zastavený majetek

Zajištění bankovních úvěrů ČSOBRiziko

Bankovní úvěry poskytnuté ČSOB jsou zajištěny zástavní smlouvou k pohledávkám do výše 115 000 tis. Kč, zásobám do výše 100 000 tis. Kč, k nemovitosti lakovna, č.p. 28/76 a 2879 Opava předměstí do výše 98 200 tis. Kč a k nemovitosti areál Bruntál do výše 80 000 tis. Kč. Vlastník nemovitostí ISOTRA HOLDING a.s. souhlasil s případným plněním ze zástavní smlouvy.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 10

Zajištění bankovních úvěrů UniCredit BankRiziko

Bankovní úvěry poskytnuté UniCredit Bank jsou zajištěny zástavní smlouvou k pohledávkám a blankosměnkou.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 10

Pohledávky po lhůtě splatnostiRiziko

K 31. 12. 2024 evidovala společnost pohledávky z obchodních vztahů včetně ostatních pohledávek ve výši 154 484 tis. Kč, z toho po lhůtě splatnosti 49 302 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 10

Spřízněné osoby

Ovládající osobaNeutrální

Společnost ISOTRA a.s. je majetkově ovládána společností ISOTRA HOLDING a.s., IČ 083 35 770, která je 100% akcionářem ISOTRA a.s.

Společnost ISOTRA HOLDING a.s. je 100% akcionářem ISOTRA a.s.

Zdroj: Zpráva o vztazích, s. 1

Osoby ovládající ISOTRA HOLDING a.s.Neutrální

Ve společnosti ISOTRA HOLDING a.s. drží 100 % akcií fyzické osoby Ing. Bohumír Blachut, paní Lýdie Blachutová a Ing. Erich Stavař.

Fyzické osoby, výše zmíněné, drží ve společnosti ISOTRA HOLDING a.s. 100 % akcií.

Zdroj: Zpráva o vztazích, s. 1

Propojené osoby ve skupiněNeutrální

Za propojené osoby byly uvedeny ISOTRA Jalousien GmbH, Isotra Polska z.o.o., Labona s.r.o. a ISOTRA SWISS GmbH.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 5, s. 2; Zpráva o vztazích, s. 1-2

Krátkodobé pohledávky za skupinouSledovat

K 31. 12. 2024 evidovala společnost krátkodobé pohledávky za osobami ve skupině v celkové výši 30 455 468 Kč, z toho ISOTRA HOLDING a.s. 3 719 630 Kč, ISOTRA Jalousien GmbH 696 422 Kč, Labona s.r.o. 12 003 958 Kč, ISOTRA Polska z.o.o. 11 041 988 Kč a ISOTRA SWISS GmbH 2 993 470 Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 3

Dlouhodobé pohledávky za skupinouNeutrální

K 31. 12. 2024 společnost nevykazovala dlouhodobé pohledávky za osobami ve skupině.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 3

Krátkodobé závazky ke skupiněSledovat

K 31. 12. 2024 evidovala společnost krátkodobé závazky k osobám ve skupině v celkové výši 58 090 782 Kč, z toho ISOTRA HOLDING a.s. 57 488 157 Kč, ISOTRA Jalousien GmbH 503 700 Kč, Labona s.r.o. 94 224 Kč a ISOTRA Polska z.o.o. 4 701 Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 3

Dlouhodobé závazky ke skupiněNeutrální

K 31. 12. 2024 společnost nevykazovala dlouhodobé závazky k osobám ve skupině.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 3

Nákupy od ovládající a propojených osobSledovat

V roce 2024 činily nákupy od osob ve skupině celkem 67 037 332 Kč, z toho služby 64 443 561 Kč, dlouhodobý majetek 756 512 Kč a ostatní nákupy 1 837 259 Kč. Největší položka připadla na ISOTRA HOLDING a.s.: služby 55 032 642 Kč, dlouhodobý majetek 756 512 Kč a ostatní 1 379 030 Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 4

Prodeje ovládající a propojeným osobámSledovat

V roce 2024 činily prodeje osobám ve skupině celkem 93 318 892 Kč, z toho služby 5 348 571 Kč a ostatní prodeje 87 970 321 Kč. Největší ostatní prodeje byly vůči ISOTRA Polska z.o.o. ve výši 51 979 707 Kč a vůči Labona s.r.o. ve výši 31 241 227 Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 4

Půjčky a plnění členům orgánůPozitivní

Půjčky ani ostatní plnění členům statutárních a dozorčích orgánů nebyly v roce 2024 poskytnuty s výjimkou běžných pracovních benefitů.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 4, s. 2

Náklady řídících pracovníků a orgánůNeutrální

Náklady řídících pracovníků včetně odměn členům statutárních a dozorčích orgánů činily 14 029 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 3, s. 2

Smlouvy v rámci skupiny a se spřízněnými osobamiSledovat

Ve zprávě o vztazích byly uvedeny zejména smlouvy: smlouva o podnájmu nemovitostí v k. ú. Opava z 1. 1. 2020, smlouva o nájmu prostor sloužících k podnikání v k. ú. Opava z 1. 1. 2020, smlouva o nájmu nemovitosti č. IH2023/N001 v k. ú. Bruntál z 20. 12. 2022, licenční smlouva z 1. 1. 2020 včetně dodatku č. 1 z 16. 3. 2020, smlouva o výkonu funkce s panem Bohumírem Blachutem a s panem Erichem Stavařem ve znění dodatků z 2. 12. 2024 a více smluv o zápůjčce mezi ISOTRA HOLDING a.s. a ISOTRA a.s. z let 2022 a 2024.

Zdroj: Zpráva o vztazích, s. 2-3

Pohledávky po lhůtě splatnosti – pozastávkySledovat

Z pohledávek po lhůtě splatnosti připadalo 874 tis. Kč na pozastávky, z toho nad 180 dnů 161 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 11

Dlouhodobé úvěry a leasingySledovat

Celkový zůstatek nesplacené jistiny dlouhodobých úvěrů a leasingů činil 59 430 342,30 Kč; splátky jistiny v roce 2025 činí 21 772 795 Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 9

Krátkodobé bankovní úvěrySledovat

K 31. 12. 2024 evidovala společnost krátkodobé bankovní úvěry: ČSOB CZK 10 000 tis. Kč, ČSOB EUR 8 684 tis. Kč, UniCredit Bank EUR 7 555 tis. Kč a UniCredit Bank CZK 12 500 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 10

Podmíněné závazky

Pozastávky a bankovní zárukySledovat

Dlouhodobé pohledávky ve výši 13 457 tis. Kč jsou tvořeny pohledávkami z pozastávek z obchodních vztahů; pozastávky u velkých akcí byly u některých klientů nahrazeny bankovními zárukami pro případ, že by firma nebyla schopna tyto reklamace v záruční době řešit.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 11

Koncentrace dodavatelů

Závazky po lhůtě splatnostiSledovat

K 31. 12. 2024 evidovala společnost závazky z obchodního styku ve výši 80 838 tis. Kč, z toho po lhůtě splatnosti 2 102 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 11

Vytvořené rezervySledovat

V roce 2024 společnost vykázala rezervy celkem 13 641 tis. Kč, z toho záruční opravy 10 278 tis. Kč, prémie – překročení HV a odvody 2 535 tis. Kč a prémie – 4.Q a odvody 828 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 11

Finanční toky a dluh

Velký finanční odtok při poklesu dluhuSledovat

Finanční cash flow bylo -89,8 mil. Kč v roce 2023, zatímco dluh klesl o 69,7 mil. Kč proti roku 2022. To může naznačovat významné splacení dluhu nebo jiný odtok financování.

Zdroj: Vypočteno z podaných účetních závěrek (Sbírka listin)

Spřízněné osoby

Významný pohyb se spřízněnými osobamiSledovat

Transakce se spřízněnými osobami dosáhly 146887,1 mil. Kč v roce 2024, 9852% tržeb. To může naznačovat významný pohyb hodnoty mezi firmou a vlastníky nebo spřízněnými osobami.

Zdroj: Vypočteno z podaných účetních závěrek (Sbírka listin)

Veřejné zakázky

Veřejné zakázky (Registr smluv)Sledovat

21 záznam(ů) v registru smluv; celkem ~39.2M Kč; hlavní protistrana: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (~27.3M Kč)

Zdroj: https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/47679191

Události po rozvahovém dni

Události po rozvahovém dniNeutrální

Po rozvahovém dni nedošlo k žádným skutečnostem, které by měly významný dopad na účetní závěrku.

Po rozvahovém dni nedošlo k žádným skutečnostem, které by měly významný dopad na účetní závěrku.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 12, s. 12

Významná událost v roce 2024Pozitivní

V roce 2024 byla dokončena a zprovozněna fotovoltaická elektrárna v areálu ISOTRY a.s. Opava.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 9, s. 12

Derivátové transakceNeutrální

Společnost uzavřela derivátový obchod na zajištění úrokové sazby na období od 12/2023 do 01/2027 na dlouhodobý úvěr na výstavbu lakovny s úrokovou sazbou 1,4 %.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 10

Členění podle segmentů

Tržby z běžné činnosti podle činnostíNeutrální

Tržby v roce 2024 činily: stínicí technika 1 386 885 tis. Kč, komponenty a materiál 36 260 tis. Kč, strojírenské práce 14 929 tis. Kč, montážní práce 25 680 tis. Kč a pronájmy a ostatní služby 27 202 tis. Kč.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 8, s. 12

Výplata dividendy jedinému akcionářiNeutrální

Zisk vytvořený v roce 2023 ve výši 54 630 869,52 Kč byl v roce 2024 převeden na nerozdělený zisk minulých let, z jehož výše 20 000 000 Kč byla vyplacena dividenda jedinému akcionáři.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 8

Návrh na rozdělení zisku za rok 2024Neutrální

Statutární orgán předložil návrh, aby celý dosažený zisk roku 2024 byl převeden do nerozděleného zisku minulých let; o případných dividendách bude rozhodnuto samostatně.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, s. 8

Spolehlivost plátce DPH

Spolehlivý plátce DPHNeutrální

Spolehlivý plátce DPH (není veden jako nespolehlivý). V registru DPH je zveřejněn(o) 6 bankovní účet(ů).

Zdroj: Registr plátců DPH (adisreg.mfcr.cz)

Výrok auditora

Výrok auditora bez výhradPozitivní

Nezávislý auditor uvedl, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz aktiv a pasiv společnosti k 31. 12. 2024 a nákladů, výnosů a výsledku hospodaření za období 1. 1. 2024 až 31. 12. 2024 v souladu s českými účetními předpisy.

Podle našeho názoru účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz aktiv a pasiv společnosti ISOTRA a.s.

Zdroj: Zpráva nezávislého auditora, strana 1

Předpoklad nepřetržitého trvání

Předpoklad nepřetržitého trváníPozitivní

Společnost uvedla, že nejsou známy žádné skutečnosti, které by mohly vést ke zpochybnění předpokladu nepřetržitého trvání společnosti.

Nejsou v současné době známy žádné skutečnosti, které by mohly vést ke zpochybnění předpokladu nepřetržitého trvání společnosti.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 10, s. 12

Soudní spory

Významné pasivní soudní sporyPozitivní

Společnost uvedla, že nejsou známy žádné pasivní soudní spory vedené proti společnosti.

Nejsou známy žádné pasivní soudní spory vedené proti společnosti.

Zdroj: Příloha v účetní závěrce, bod 11, s. 12

Skutečnosti zveřejněné v podáních samotné společnosti; u každé je uveden zdroj.

07 / Rizikové faktory

Signály důvěry a rizika

Vysoká spolehlivost
Pohledávky po splatnostiStřední

Inkaso se v roce 2024 zlepšilo, protože krátkodobé pohledávky klesly na 126,5 mil. Kč z 148,8 mil. Kč při růstu tržeb na 1,49 mld. Kč. Přesto příloha uvádí objem pohledávek po lhůtě splatnosti 52,6 mil. Kč, což je stále významná část obchodních pohledávek.

Nízká hotovostní rezervaStřední

Peněžní prostředky na konci roku činily 17,0 mil. Kč. To je nízká rezerva vůči investičním výdajům 95,1 mil. Kč i vůči plánovanému provozu výrobní firmy.

Citlivost na stavební trhStřední

Management ve výroční zprávě 2024 uvádí, že případná stagnace stavebního trhu může zpomalit růst tržeb, v extrémním případě vést k jejich poklesu. Firma tak vstupuje do roku 2025 po silném roce, ale bez garance pokračování růstu.

Rizikový obraz roku 2024 není postaven na zhoršujícím se inkasu, protože to se naopak zlepšilo, ale na tom, že i po zlepšení zůstává objem po splatnosti vysoký a konečný stav hotovosti je nízký. To omezuje rezervu pro případ, že by se znovu zhoršilo vázání peněz v provozu nebo zpomalila poptávka. Dokumentace navíc výslovně upozorňuje na možné ochlazení stavebního trhu v roce 2025.

08 / Klíčové faktory
Vysoká spolehlivost
+
Vysoké investice do energetiky a technologií
+
Růst stálých aktiv
+
Energetická soběstačnost přechází z plánu do provozu

Hlavním provozním tématem mimo samotné tržby byly v roce 2024 investice. Starší důraz na energetickou soběstačnost a technologický rozvoj se konečně promítl do čísel: investiční výdaje vzrostly na 95,1 mil. Kč a stálá aktiva na 247,1 mil. Kč. Management výslovně uvádí investice do úspor energie, snížení uhlíkové stopy a technologického pokroku, včetně spuštění fotovoltaické elektrárny na konci roku. Krátkodobě to znamená vyšší odliv hotovosti, dlouhodobě však tyto projekty mohou zlepšovat nákladovou základnu a schopnost firmy držet marže i při kolísání cen vstupů.

09 / Silné a slabé stránky
Střední spolehlivost
Silné stránky
  • - Rekordní tržby 1,49 mld. Kč v roce 2024.
  • - Silné provozní cash flow 170,6 mil. Kč a volné cash flow 75,5 mil. Kč.
  • - Pokles zásob z 340,4 mil. Kč v roce 2022 na 255,5 mil. Kč v roce 2024.
Slabé stránky
  • - Čistá marže zůstává nízká na 4,0 %.
  • - Hotovost na konci roku byla jen 17,0 mil. Kč, tedy nízko vzhledem k objemu tržeb a investic.
Příležitosti
  • - Spuštěná fotovoltaická elektrárna může snižovat budoucí náklady na energie.
  • - Digitální investice včetně produktového konfigurátoru mohou podpořit prodej a efektivitu.
Hrozby
  • - Možná stagnace stavebního trhu podle výroční zprávy 2024.
  • - Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který management zmiňuje opakovaně.

Silnou stránkou ISOTRA je schopnost generovat vysokou hotovost i při pokračujících investicích, což firmě dává prostor pro další rozvoj i výplatu dividend. Slabší stránkou zůstává relativně tenká čistá marže a nízký konečný stav hotovosti, takže podnik je stále citlivý na výkyvy v pracovním kapitálu, tedy v penězích uvázaných v zásobách, pohledávkách a závazcích. Příležitost leží v dokončených energetických a digitálních projektech, zatímco hrozby přicházejí hlavně z poptávky ve stavebnictví a z trhu práce.

10 / Lidé a řízení
Statutární orgán
Ing. BOHUMÍR BLACHUTpředseda představenstva
Insolvence: prověřeno — bez záznamů (ISIR)

V dostupných veřejných zdrojích se Bohumír Blachut objevuje jako spoluzakladatel společnosti ISOTRA a.s., kterou v roce 1992 založil spolu s Erichem Stavařem v Bolaticích. Novější firemní materiály a profil v médiích opakovaně potvrzují jeho spojení s ISOTRA, včetně zmínky ve firemní historii a v žebříčku Forbes z roku 2026. Nenašly se však jednoznačné nedávné zprávy o jeho samostatném vystoupení mimo kontext ISOTRA.

Zmínky
  • O společnosti ISOTRAISOTRA.czV roce 1992 se švagři Bohumír Blachut a Erich Stavař rozhodli začít podnikat ve své rodné vesnici Bolatice na Opavsku.
  • ISOTRA a.s. | Isotraholding.comIsotraholding.comV roce 1992 švagři Bohumír Blachut a Erich Stavař založili firmu ISOTRA v Bolaticích.
  • Isotra - Největší rodinné firmy 2026Forbes.czVznikla v roce 1992, kdy dva švagři Erich Stavař a Bohumír Blachut spojili své síly a založili společnost ISOTRA.
Působí také ve firmě
Ing. ERICH STAVAŘčlen představenstva
Insolvence: prověřeno — bez záznamů (ISIR)

Ing. Erich Stavař je v posledních veřejně dohledatelných zdrojích spojován zejména se společností ISOTRA a.s. a s českým oborem stínicí techniky. V obchodních rejstřících je uváděn jako člen představenstva ISOTRA a.s. s prvním vztahem k tomuto subjektu od 10. 1. 2025, a firemní web ISOTRA ho dále zmiňuje jako jednoho ze zakladatelů společnosti v roce 1992. V aktuálních materiálech ISOTRA se také objevuje v historickém popisu firmy a ve firemních profilech napříč jazykovými mutacemi.

Zmínky
Působí také ve firmě
Dozorčí rada
LÝDIE BLACHUTOVÁpředseda dozorčí rady
Insolvence: prověřeno — bez záznamů (ISIR)
Působí také ve firmě
JIŘÍ SCHINDLERčlen dozorčí rady
Insolvence: prověřeno — bez záznamů (ISIR)
Ing. MAXMILIÁN SVOBODAčlen dozorčí rady
Insolvence: prověřeno — bez záznamů (ISIR)

Insolvence je ověřena podle jména a data narození vůči ISIR; neověřené shody podle jména se nezobrazují. Zmínky o členech orgánů jsou veřejné odkazy, nikoli hodnocení konkrétních osob.

Členové orgánů z obchodního rejstříku (or.justice.cz); insolvence z ISIR.

11 / Metoda a předpoklady
Vysoká spolehlivost
Zdroje dat
  • Justice.cz Sbírka listin
Klíčové předpoklady
  • Použit byl oborový násobek hodnota podniku ku provoznímu zisku před odpisy a úroky (EV/EBITDA) 10,66x.
  • Model vychází z recenčně vážené EBITDA, tedy provozního zisku před odpisy a úroky více zohledňujícího novější období.
  • Výsledek ocenění je ukotven také pomocným násobkem hodnota podniku ku tržbám (EV/Sales) 0,65x, což snižuje riziko přestřelení výsledku jen podle jedné metriky.
  • Klasifikace firmy do oboru pro benchmark má střední jistotu.

Ocenění stojí na tržních násobcích, nikoli na diskontovaném modelu budoucích toků hotovosti. Hlavní oporou je násobek EV/EBITDA 10,66x převzatý z poskytnutého evropského oborového benchmarku, doplněný ukotvením přes EV/Sales 0,65x. Proto je bodový odhad 1,11 mld. Kč použitelný jako orientační interval ceny celého podniku, ale jeho přesnost závisí na tom, nakolik ISOTRA skutečně odpovídá zvolenému oboru a zda si udrží současnou úroveň marží a převodu zisku do hotovosti.

12 / Zdroje důkazů

Důkazy a zdroje

Vysoká spolehlivost
Prověřené registry
Sbírka listin (justice.cz)· 4 účetních období 2021-2024
prověřeno
Registr plátců DPH· 6 zveřejněných bankovních účtů
prověřeno
prověřeno
Veřejné zmínky o členech orgánů· 5 osob prověřeno
prověřeno
Výroční zpráva (PDF)Justice.cz Sbírka listin

Ověřeno při generování reportu

Analýza vychází primárně z účetních závěrek a výročních zpráv za roky 2022 až 2024 uložených ve Sbírce listin, doplněných o registry ARES a obchodního rejstříku. Nejvyšší důkazní váhu mají přehled o peněžních tocích, příloha k účetní závěrce a zpráva o vztazích, protože právě v nich jsou popsány příčiny pohybů a vazby na propojené osoby.

13 / Upozornění
Vysoká spolehlivost

Tento report je informativní analytický materiál založený na veřejně dostupných dokumentech a poskytnutých výpočtech. Nejde o investiční doporučení ani záruku budoucí výkonnosti; některé závěry, zejména ocenění a interpretace vazeb na skupinu, závisejí na kvalitě a úplnosti zveřejněných údajů.

Tento report byl automaticky vygenerován službou FinancialsAI a slouží pouze pro informační účely.